Hlavní okno nástroje:
Horní část obrazovky:
Nadpis: Správa odkazů a kategorií - ... = Název kategorie, kde se právě nacházíte Navigační řádek pod nadpisem: Je zde především tlačítko Nový odkaz, které vede na formulář pro přidání nového odkazu. Okno zcela vpravo: Pokud spravujete více kategorií na různých místech katalogu, můžete se zde přepínat mezi jednotlivými vašimi kategoriemi.Hledání a řazení odkazů:
Hledat můžete především ve všech údajích, které zadáváte pro odkaz, a v některých dalších. Hledání provedete kliknutím na lupu vlevo nebo vpravo, popř. zmáčknutím Enter v poli, kam jste před tím napsali výraz, který hledáte, nebo kliknutim na "Vyhledat" pod polem Seřadit. Hledání se provede v kategorii(ích), kde se právě nalézáte! Je proto důležité, zda máte také zaškrtnuto políčko Zobrazuj odkazy i ze všech podkategorií. Provedené vyhledání = výběr můžete dále vytřídit pomocí dalšího řádku pro vyhledávání, který se automaticky po vyhledání objeví - je označen a zároveň (= ekvivalent operátoru AND pro vyhledávání) Takto můžete výběr třídit teoreticky neomezeně dlouho. Po provedeném vyhledání se vždy objeví nový řádek. Řadit můžete odkazy podle téměř všech údajů, které pro odkaz zadáváte, a podle některých dalších. Seřazení odkazů se provede hned, jakmile v poli vyberete (změníte) kritérium řazení. Základní vždy nastavené řazení je dle Názvu odkazu. Zaškrtnutím políčka Sestupně měníte způsob řazení odkazů - od nejvyššího (nejaktuálnějšího)... k nejnižšímu apod.Podle čeho můžete hledat a řadit odkazy:
- Název odkazu - Najde odkazy, jejichž název obsahuje zadaný výraz.
- Překlad názvu odkazu - Najde odkazy, jejichž překlad obsahuje zadaný výraz.
- Popis odkazu - Najde odkazy, jejichž popis obsahuje zadaný výraz.
- URL - Najde všechny odkazy, které mají zadané URL.
- Region/země - Najde odkazy, které mají přiřazen daný region / zemi.
- Jazyk - Najde odkazy, které mají přiřazen daný jazyk.
- Zkratka jazyka - Najde odkazy, které mají přiřazenu v katalogu na webu danou zkratku jazyka, ta je přiřazována na základě zadaného jazyka ve formuláři odkazu.
V následujícím seznamu najdete jazyky jak jsou uvedeny ve formuláři odkazu a jejich zkratky - jak jsou pak uváděny v katalogu na webu:
ČJ - Česky / SJ - Slovensky / AJ - Anglicky / NJ - Německy / RJ - Rusky / PJ - Polsky / FR - Francouzsky / ŠJ - Španělsky / MJ - Maďarsky / RumJ - Rumunsky / Slovi - Slovinsky / IJ - Italsky / UJ - Ukrajinsky / BělJ - Bělorusky / LotJ - Lotyšsky / LitJ - Litevsky / jiný - Jinak- Datum vložení - Najde odkazy, které byly vloženy buď před nebo po zadaném datu. Datum je potřeba napsat v navrženém formátu.
- Datum poslední úpravy - Najde odkazy, které byly naposledy upraveny buď před nebo po zadaném datu. Datum je potřeba napsat v navrženém formátu.
- Datum poslední kontroly - Najde odkazy, které byly zkontrolovány buď před nebo po zadaném datu. Datum je potřeba napsat v navrženém formátu.
- Vkladatel (uživ. jméno) - Najde odkazy, které vložil správce se zadaným uživatelským jménem. Při hledání uživatelského jména nemá smysl zadávat kritérium "začíná na" ale pouze "přesný výraz". (Důvodem je řetězec, jak je vkladatel v databázi uveden.)
- E-mail vkladatele - Najde odkazy s e-mailem vkladatele, který obsahuje zadaný výraz.
- Naposledy upravoval (uživ. jméno) - Najde odkazy, které naposledy upravoval správce se zadaným uživatelským jménem. Při hledání uživatelského jména nemá smysl zadávat kritérium "začíná na" ale pouze "přesný výraz".
- Kontrolu provedl (uživ. jméno) - Najde odkazy, které naposledy kontroloval správce se zadaným uživatelským jménem. Při hledání uživatelského jména nemá smysl zadávat kritérium "začíná na" ale pouze "přesný výraz".
- Poznámka k odkazu - Najde všechny odkazy, jejichž text poznámky obsahuje zadaný výraz.
- ID odkazu - Najde odkazy se zadaným identifikačním číslem (ID) - dle výběru kritéria buď se stejným, větším nebo menším číslem. (ID je zobrazeno vpravo zcela nahoře ve formuláři u každého odkazu.)
==================- Název kategorie - Najde odkazy ze všech kategorií, jejichž název obsahuje zadaný výraz.
- Popis kategorie - Najde odkazy ze všech kategorií, jejichž text popisu obsahuje zadaný výraz.
- Poznámka ke kategorii - Najde odkazy ze všech kategorií, jejichž text poznámky obsahuje zadaný výraz.
- Obecná kategorie - Najde odkazy, které mají přiřazenu zadanou obecnou kategorii.
==================- Hodnocení uživateli - Najde odkazy se zadaným počtem bodů 1-10, který vyplývá z hlasování uživatelů na webu. Dle výběru kritéria buď se stejným, větším nebo menším číslem.
- Počet hlasů od uživatelů - Najde odkazy se zadaným počtem hlasů od uživatelů - dle výběru kritéria buď se stejným, větším nebo menším číslem.
- Datum posledního hlasování - Najde odkazy, o kterých uživatelé hlasovali buď před nebo po zadaném datu hlasování. Datum je potřeba napsat v zobrazeném formátu.
Okno se seznamem kategorií:
Zde můžete procházet stromem vámi spravované kategorie (Narozdíl od okna se seznamem kategorií, které je ve formuláři odkazu a ve formuláři kategorie!) Obecné kategorie jsou na konci seznamu a mají barevný podklad. Jedním klikem na kategorii se otevře seznam podkategorií, resp. dostanete se na další úroveň ve stromu kategorií. (Opět je to rozdílné od klikání v okně ve formulářích - odkazu a kategorie.)- Do nadřazené struktury se vracíte kliknutím na dvě tečky na prvním místě seznamu.
Kde se ve své struktuře právě nacházíte vidíte vpravo vedle okna se stromem kategorií. Názvy kategorií jsou aktivní, takže kliknutím na název se také můžete pohybovat ve struktuře kategorií. Pokud spravujete více kategorií na různých místech katalogu, můžete se mezi nimi přepínat v poli vpravo v horní části obrazovky.
Tlačítko Zobraz odkazy a políčko Zobrazuj odkazy i ze všech podkategorií:
Procházíte-li stromem kategorií, odkazy se nezobrazují automaticky! Zobrazit odkazy v kategorii, kde se právě nacházíte nebo i ze všech kategorií této kategorii podřazených můžete pomocí tlačítka Zobraz odkazy. Záleží na tom, zda máte zaškrtnuto políčko Zobrazuj odkazy i ze všech podkategorií. !Upozornění a rada: Nezobrazují se vám po kliknutí na Zobraz odkazy žádné odkazy i když víte, že v této kategorii odkazy určitě jsou?
Podívejte se, zda jste nezapomněli smazat v poli pro vyhledávání nějaký výraz z předchozího vyhledávání. Podívejte se, v jaké schránce odkazů se nacházíte. Dávejte pozor na zaškrtnutí políčka Zobrazuj odkazy i ze všech podkategorií.
Tlačítko Edituj kategorii
Tímto tlačítkem se dostanete do formuláře kategorie, kde se právě nacházíte. Můžete zde upravovat název a další informace o této kategorii, můžete vytvářet nové kategorie (jako podkategorie dané kategorie). Více o formuláři...Seznam odkazů
U každého zobrazeného odkazu v seznamu vidíte:
Název - je aktivní a vede do formuláře odkazu. Popis Zařazení do kategorií - v závorce. Kategorie jsou aktivní a po kliknutí na ně se vám v okně se seznamem kategorií nastaví příslušná kategorie.
Znaménka plus a mínus se objeví vedle kategorií, kam je odkaz navržen zařadit resp. vyřadit (= Návrh na změnu). URL - je aktivní a vede na příslušnou stránku na webu. V pravém sloupečku u každého odkazu vidíte:
Datum poslední kontroly odkazu. V případě, že odkaz ještě nebyl kontrolován, pak je zde datum vložení odkazu. Nejde tedy o datum poslední editace odkazu. To najdete ve formuláři odkazu. Jméno vkladatele odkazu. Jméno posledního editora odkazu.
Kontrola odkazů:
Každý odkaz by měl být zkontrolován alespoň jednou za rok. Kontrola znamená zjištění, zda je odkaz funkční, zda popis a další údaje o odkazu ve formuláři stále odpovídají skutečnosti jaká je na webu. Označit odkaz jako zkontrolovaný můžete v Nabídce možností co s odkazy udělat. Zde je funkce Kontrola odkazu provedena, která změní datum poslední kontroly odkazu. Kontrolu základní funkčnosti URL každého odkazu provádí pravidelně a automaticky administrativní nástroj. U odkazu, který nefunguje se v seznamu v administrativním rozhraní objeví speciální barevná značka. Seřadit odkazy podle nefunkčnosti (= předřadit nefunkční odkazy) je jedna z možností, jak odkazy v administrativním rozhraní řadit. Je to také jedno z možných seřazení v Záložkách odkazů.
Nabídka možností, co s odkazy můžete udělat = pole Vybrané odkazy:
pod seznamem odkazů:
Najdete zde nabídku úkonů a operací s výše zobrazenými odkazy. Operace se provede pouze s odkazy, které zaškrtnete v políčku vlevo u každého odkazu. Nabídka je bohatší, máte-li zobrazené odkazy pouze z jedné kategorie (= nemáte zaškrtnuté políčko Zobrazuj odkazy i ze všech podkategorií). Některé úkony mají totiž smysl pouze pro jednu konkrétní kategorii. Máte-li zobrazené odkazy i z podřazených kategorií, můžete s nimi dělat dělat následující úkony:
Kontrola odkazu provedena - po zkontrolování odkazu touto funkcí změníte datum poslední kontroly a označíte tak odkaz pro další rok za zkontrolovaný. Přesunout do Zásobníku - přesune odkaz do schránky Zásobník. Přesunout do Koše - přesune odkaz do schránky Koš. Přidat do kategorie - nabídne strukturu celého katalogu pro vybrání kategorie, kam chcete odkaz zařadit. Máte-li zobrazené odkazy jen z jedné kategorie, můžete s nimi navíc dělat následující úkony:
Doporučit odkaz - Zařadíte odkaz do sekce Doporučujeme na webu v dané kategorii katalogu. V této sekci jsou vybrané odkazy předřazeny a tak doporučeny. Zrušit doporučení odkazu - Zrušíte doporučení odkazu pro tuto kategorii. Vyřadit z této kategorie - Vyřadíte odkaz z kategorie, kde se nacházíte. Přesunout do kategorie - Přesunete odkaz z této kategorie do jiné vybrané kategorie. (Odkaz tedy z této kategorie zmizí!) Operace se provede teprve po kliknutí na Proveď. Chcete-li udělat vybranou operaci se všemi zobrazenými odkazy - kliknete na Vybrat vše vlevo od pole Vybrané odkazy:. !Upozornění: Většina úkonů zde je vlastně stejná s úkony, které provádíte s jedním odkazem ve Formuláři odkazu. Zde můžete tyto úkony dělat s více odkazy najednou. (Např. zařazovat či vyřazovat z kategorií apod.)
Schránky odkazů
- v hlavním okně nástroje je vidíte v levém sloupci.
Ve schránkáchvidíte jen vaše odkazy, resp. odkazy zařazené ve vámi spravovaných kategoriích.
- Aktivní
- Návrhy na změnu
- Nové odkazy
- Zásobník
- Koš
Výjimkou je schránka Nezařazené odkazy:
Ta je společná pro všechny správce. Zařazují se sem odkazy, které z nějakého důvodu nejsou zařazeny v žádné kategorii. (Byly vyřazeny i z poslední kategorie, kde dosud byly; uživatel zvenku navrhl odkaz ale nikam jej nazařadil apod.)
Schránka Aktivní: Zde vidíte všechny odkazy zařazené ve vašich kategoriích, které jsou vystavené v katalogu na webu.Schránky Návrhy na změnu a Nové odkazy
Slouží pro dočasné uložení nových odkazů resp. odkazů, u kterých vám někdo (jiný správce, uživatel zvenku) navrhl nějakou změnu. Vyřazení odkazů ze schránky Nové odkazy a ze schránky Návrhy na změnu:
Odkazy z obou těchto schránek zmizí - přesunou se či zůstanou pouze ve schránce Aktivní tak, že každý odkaz ve schránce:
otevřete; prohlédnete; přijmete či zamítnete navržené údaje a změny - jsou označeny červeně; vedle návrhu je tlačítko Přijmout, které můžete použít, nebo změnu udělat ručně - a zavřete odkaz tlačítkem Poslat. Upozornění: Zavřením odkazu tlačítkem Poslat se všechny návrhy na změnu buď přijmou či zamítnou - dle typu pole. Odkaz ze schránky zmizí a je dostupný pouze ve schránce Aktivní. Zmizí tak i všechny návrhy, které byly označeny červeně, a nelze je již obnovit.Kdy a jak se zařadí odkaz do schránky Nové odkazy:
Obecně lze říci, že do schránky Nové odkazy se zařadí nový v katalogu dosud nezařazený odkaz, který vám někdo nově navrhuje na zařazení. Nový odkaz může navrhnout uživatel zvenku (tlačítko Přidej odkaz na webu katalogu). Takto přidaný odkaz zvenku se zařadí do schránky Nové odkazy pouze správci první kategorie, do které uživatel odkaz zařadil. Nový odkaz může navrhnout i jiný správce katalogu tak, že odkaz, který zkatalogizuje, zařadí pouze do kategorie jiného správce, tedy ne do některé své kategorie. !Upozornění: Odkaz, který je již v katalogu zařazen a vy jej jen zařadíte do další kategorie, která patří jinému správci, se zařadí tomuto správci do schránky Návrhy na změnu.Kdy se odkaz zařadí do schránky Návrhy na změnu:
Při jakékoli úpravě vámi vlastněného odkazu jiným správcem nebo vnějším uživatelem. Při návrhu na zařazení již zkatalogizovaného odkazu do vaší kategorie jiným správcem, pokud k ní tento správce nemá správcovská práva. Při návrhu na vyřazení odkazu z vaší kategorie jiným správcem.
Zásobník a Koš
Schránky Zásobník a Koš fungují na stejném principu - zařazení sem znamená, že odkaz zmizí z webu = vystavení v katalogu. Do Zásobníku i Koše ukládejte pouze odkazy, které chcete ze zřejmého důvodu opravdu stáhnout z vystavení v katalogu na webu, v případě Koše skutečně vyhodit. V jiných případech (např. odkaz je v pořádku, vy jej však jen nechcete mít ve své kategorii), odkaz pouze vyřaďte ze své kategorie. Právo zařadit odkaz do těchto schránek má pouze vlastník odkazu. Správci, který není vlastníkem odkazu, se tedy odkaz do Zásobníku ani Koše přesunout nepodaří. Pokud správce přesto zjistil u odkazu nějaké nesrovnalosti, měl by vlastníka odkazu uvědomit - například navrhnout vyřazení ze všech kategorií s napsanou poznámkou u odkazu, příp. kontaktováním vlastníka e-mailem.
Sem si může každý správce zařadit vlastněné odkazy, které chce například dočasně stáhnout z vystavení v katalogu, nechce je však vyhodit do koše, protože se k nim chce ještě vrátit. Zařazení do zásobníku znamená, že odkaz se stáhne z celého katalogu, tedy i z kategorií jejichž vlastníkem je někdo jiný. Tento správce nebude na tuto změnu nijak upozorněn. Vycházíme z toho, že vlastník odkazu ví, proč to dělá. Poznámka: Vedle Zásobníku bude existovat možnost vytvořit si vlastní - tzv. skrytou kategorii (=jeden z možných stavů kategorie) pro odkazy, se kterými chcete ještě pracovat, ale nepotřebujete je stáhnout z vystavení v katalogu. Do skryté kategorie se odkazy zařazují jako do každé jiné tématické kategorie - tedy vedle zařazení do dalších kategorií, kategorie však není na webu vidět. Koš
Koš slouží pro vyhození nefunkčních a špatných odkazů, které nemají v katalogu co dělat. Odkaz může do Koše vyhodit pouze jeho vlastník. Vyhození odkazu, který máte zařazený také v některé své kategorii, do koše jiným správcem, neznamená zařazení do schránky Návrhy na změnu. Vycházíme z toho, že vlastník odkazu ví, proč to dělá. Odkaz, který byl zařazen v některé vaší kategorii a byl vyhozen do Koše, v Koši uvidíte, i když jste nebyl vlastníkem. Koš jednou za čas vysypává Econnect.
Záložky odkazů
Záložky odkazů vám užitečným způsobem zobrazí vaše odkazy. Jsou to vlastně nastavené kombinace hledání, řazení, nastavení schránky a kategorie, ze které se odkazy zobrazují a zaškrtnutí políčka Zobrazuj odkazy i ze všech podkategorií V budoucnu si budete moci tyto záložky vytvářet i sami. Záložka Všechny mé odkazy: Zobrazí všechny odkazy ze všech vašich kategorií i podkategorií ve schránce Aktivní. Záložka Ke kontrole: Seřadí všechny vaše odkazy ve schránce Aktivní tak, že na začátku seznamu budou nejdéle nezkontrolované odkazy. Záložka Naposledy editované: Na začátku seznamu se objeví odkazy, které jste editovali příp. přidali naposledy (například dnes)
Formulář kategorie:
Do formuláře kategorie (pro editaci kategorie, přidání katgorií) se dostanete pomocí tlačítka Edituj kategorii na hlavní stránce nástroje. Dostanete se vždy do formuláře té kategorie, kde se právě nacházíte. Chcete-li vytvořit novou kategorii, otevřete si formulář nadřazené kategorie a vytvořte kategorii jako novou podkategorii pomocí tlačítka Vytvoř novou. Chcete-li upravit kategorii - např. název či popis kategorie, nalistujete si tuto kategorii ve stromu (musíte být uvnitř kategorie) a otevřete si její formulář tlačítkem Edituj kategorii. Chcete-li zrušit kategorii, otevřete si formulář nadřazené kategorie, najděte si kategorii, kterou chcete zrušit v seznamu podkategorií a tlačítkem Zruš vybranou ji zrušte.
UPOZORNĚNÍ: Rušit kategorii doporučujeme jen po zralé úvaze. NELZE zrušit kategorii, která obsahuje odkazy či podkategorie. Veškeré úpravy, které jste ve formuláři udělali, se fakticky provedou až po zavření formuláře tlačítkem OK! Zvláštním typem kategorie jsou OBECNÉ KATEGORIE. Ty nelze vytvořit manuálně pomocí formuláře, ale vznikají v katalogu AUTOMATICKY. Vysvětlení najdete níže.
Název kategorie
Při tvorbě nové kategorie mějte na paměti především uživatele, kterému má katalog sloužit a má pro něj být srozumitelný. V případě Kormidla jsou to neziskové organizace a veřejnost, ale i státní správa a samospráva, novináři atd. Při uvažování nad výrazem, který pro název použijete, proto doporučujeme jednak používat obecně známé a používané výrazy pro dané téma; zároveň je užitečné zalistovat existujícími katalogy a nechat se inspirovat zde použitými výrazy. Nepoužívejte pokud možno zkratky ani zkratková slova i přesto, že jsou všeobecně známá. Nepoužívejte symboly a slova typu + - & atd. Neopakujte pokud možno název nadřazené kategorie. Nepoužívejte slova typu obecný, různý, ostatní. Podívejte se, zda v katalogu již kategorie se stejným nebo podobným názvem, jako má mít plánovaná nová kategorie, není již zařazena. V případě, že ano, postupujte dle následujících pravidel:
Správce zakládající novou kategorii by si měl prohlédnout celou strukturu katalogu a zapátrat po případných souvisejících příp. stejně nazvaných kategoriích. Měl by se zamyslet nad vztahy s těmito existujícími kategoriemi a uvážit, zda se nově zřizovaná kategorie nestane de facto totožnou z hlediska zařazovaných odkazů s již existující kategorií, a nebylo by tedy lépe místo vytvoření nové kategorie provést crossreferenci již existující kategorie katalogu k sobě. Je-li nová kategorie interdisciplinární - patří do více tématických oblastí a není možné místo vytvoření nové kategorie crossreferencovat stávající kategorii katalogu, měl by správce naopak navrhnout crossreferenci do jiných částí katalogu tak, že kontaktuje příslušného správce např. telefonicky, mailem apod. Pokud je nová kategorie sice podobně či stejně pojmenovaná jako již stávající kategorie v katalogu, ovšem odkazy do ní budou vybírány podle jiných hledisek, měl by správce vytvořit odlišný název nové kategorie. Pokud by odlišný název nebyl účelný a bude tedy stejný jako má kategorie v jiné části katalogu, je potřeba především pro případ crossreference názvy odlišit = upravit. Název upravíte tak, že například vyjádříte primární tématické zařazení kategorie v názvu. (Například kategorie Právo na informace odlišíte vyjádřením primární tématické oblasti - Právo na informace v ŽP apod.)
Popis kategorie:
Zde můžete napsat vysvětlení ke kategorii popř. motto kategorie. Můžete uvést například podrobnosti k obsahu kategorie, zmínit některé odborné výrazy s tématem související atd. Popis kategorie se zobrazuje (pokud je vyplněn) po kliknutí na odkaz "O kategorii" na konci lišty s názvem kategorie.
Poznámka ke kategorii:
Prostor pro vaši poznámku k dané kategorii. Poznámka nebude nikde na webu vidět a neuvidí ji ani jiný správce, pokud nemá ke kategorii správcovská práva.
Podkategorie = Kategorie, podkategorie, crossreference:
Zde můžete vytvářet, mazat, crossreferencovat kategorie, měnit stav kategorií.
Vytvoření nové kategorie, zrušení kategorie:
Chcete-li vytvořit novou podkategorii, kliknete na Vytvoř novou, napíšete název kategorie a zmáčknete OK. Chcete-li kategorii zrušit, kliknutím ji vyberete v seznamu podkategorií (okno vpravo), kliknete na Zrušit vybranou a zmáčknete OK.
Stav podkategorie:
Kategorie může mít dva stavy:
Normální (-) - S kategorií se neděje nic zvláštního. Zvýrazněná (!) - Kategorie je zvýrazněná u své nadřazené kategorie (tzn. je zobrazená pod nadřazenou kategorií pro upřesnění obsahu této kategorie). Kategorie mají být zvýrazněné pouze na jedné úrovni v katalogu - na úrovni základních kategorií větve! Ne všichni správci proto tuto funkci využijí. Chcete-li změnit stav podkategorie, kliknutím ji v okně vyberete a kliknete na Změň stav podkategorie. Vzhledem k tomu, že jsou zatím dva možné stavy, tlačítko funguje cyklicky. Dalším připravovaným stavem je